Sümela Manastırı ile ilgili tarihi sır

0
252
Sümela manastırının tarihi sırrı

Ülkemizde bulunan ve turizmin önemli yerlerinden biri olarak görülen her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Sümela manastırının tarihi sırrı ortaya çıktı. Trabzonun Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı Hristiyan din adamlarının tarihte sürgün yeri olduğu ortaya çıktı.

KTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Köse, Sümela Manastırı hakkında çok yanlış bilgilerin ortada döndüğünü vurgularken bunlara örnek olarak ta Sümela Manastırında bir çok kadının yaşadığı söylenmektedir fakat bu bilgi doğru olmayıp bilinenin aksine hiç kadın yaşamadığını söylemiştir.

Sümele Manastırı tarihte (375-395) Atina’dan gelen iki rahip tarafından kurulduğu bilinmektedir. Doç. Dr. İsmail Köse başka bir iddaa daha ortaya atarak Ortadoks Hristyanlığın da üç çeşit manastır vardır. Birinci çeşit manastır erkek manastırıdır. Bu manastırda sadece erkek keşişler görev yapar. Sümela Manastırı da bir erkek manastırıdır.

İkinci Manastır şekli ise karma manastır dır. Bu manastırda yaşı ilerlemiş rahibeler ve keşişler birlikte yaşar. Uhrevi işlerle uğraşabilecek keşişler rahibeler birlikte kalabilirler asla genç keşişleri karma manastıra almazlar.

Sümela Manastırında kayıtlara geçmiş hiç bir rahibe olmadığını biliyoruz ve zatende olmamıştır. Orası sadece bir erkek Manastır dır. Sümela Manastırına bağlı bir kız manastırı olduğu söylenmektedir orası da Kospidiyos Köyü’ndedir.

CEVAP VER