Mutluluk meyvesine talep yağıyor… Aksaray’dan Avrupa ülkelerine yetiştiremiyorlar

0
230

Hasan Dağı eteklerindeki köyünde arkadaşının tavsiyesiyle ilk başlarda hobi amaçlı başladığı ve sonra bir anda yoğun talep gelmesi üzerine meslek haline getirdiği , Türkiye’de halk arasında “kurt üzümü” olarak bilinen “goji berry“i üreten Mehmet Çekil, tüm dünya ya ürün yetiştirip göndermeye başladı..

Orman mühendisi arkadaşının tavsiyesi ile bu işe başlayan Mehmet Çelik hiç beklemedikleri taleple karşı karşıya kaldıklarını açıkladı.

Kendi işinin patronu olmak için arayış içinde olan Mehmet Çekil sonunda arkadaşının tavsiyesi ile bir adım atarak Hasan Dağı eteklerine ana vatanı Tibet olan “goji berry” fidanları dikti.

Diktiği fidanlardan beklentiden fazla karşılık aldığını gören Mehmet Çekil hem fidanların sayısını hemde tarlasının alanını büyüterek daha fazla ürün elde etmeye başladı.

Mehmet Çekil bu düzeni kurduktan sonra yıllık 25 ton kuru ve meyve halinde ürün elde ettiğini açıkladı.

Ürünler bir çok kadın işçi tarafından özenle toplandıktan sonra paketler haline getirilerek ihracatçı firmalara ulaştırmaktadırlar.

Ürünleri alan ihracatçı firmalar başta İtalya,
Belçika, Hollanda, İspanya ve Almanya olmak üzere bir çok ülkeye daha gönderilmektedir.

Aynı zamanda Mehmet Çekil ektiği ürünün reçel, çay ve turşusunu da yaptığını aktarmaktadır. 2017 yılında Türkiye Tarım Oscarları yarışmasında Oscar ödülünü almıştır.

Bu ürün suya çok az ihtiyaç duyuyor ve yılda 5-6 sefer hasat yapabiliyor iyi bir fiyata da satıldığını beyan etti.

Mehmet Çekil ileriye doğru fidan sayısı konusunda iki katına çıkacağını duyurdu.

Bu ürettiği meyveye de bir isim veren Mehmet Çekil mutluluk meyvesi olarak adlandırdığını ve herkesinde bu isime onay verdiğini açıkladı.

CEVAP VER